Sztuka

Galeria Sztuki, sala przylegająca bezpośrednio do sali bankietowej, powstała jako pierwsza. Na jej uroczyste otwarcie, które miało miejsce 6 grudnia 2012 r. tłumnie przyszli mieszkańcy Straszyna i zaproszeni goście. Tego dnia można tam było obejrzeć wiele prac wybitnych artystów. Wśród licznych dzieł znajduje się tam twórczość gospodarza Bohdana Szczudło.
Założyciel obiektu od najmłodszych lat fascynował się sztuką. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz w Berlinie, gdzie później mieszkał przez ponad 20 lat. Podczas swojego pobytu za granicą pracował na Zamku w Charlottenburgu, gdzie zajmował się rokonstrukcją pomieszczeń. Aktualnie specjalizuje się w aranżacji oraz wykonywaniu drewnianych wnętrz.
Sztuka to jego praca i hobby, a Galeria Szczudło to największe dzieło jego autorstwa. Powstało nie tylko z myślą o organizacji wesel oraz innych przyjęć okolicznościowych, ale również z myślą o rozwijaniu sztuki, organizacji wernisaży oraz spotkań twórców z różnych dziedzin.
Poza dziełami właściciela znajdują się u nas również prace innych znanych artystów, takich jak:
Grażyna Bielska –polska rzeźbiarka, ceramiczka, malarka, autorka instalacji, nauczycielka rzeźby w Zespole Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, będąca autorką pięknego barwnego szkła artystycznego eksponowanego w naszej Galerii

Stanisław Wysocki (wraz z synem Michałem Wysockim) – polski rzeźbiarz specjalizujący się w technice odlewów na wosk tracony. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, a w latach 80-tych rozpoczął praktyki w Berlinie Zachodnim w renomowanej odlewni rzeźb. Jego prace znane są w Anglii, Danii, Szwecji, Belgii, Francji i w Niemczech.

Bente Kluge- Norweska rzeźbiarka urodzona w Kanadzie. W latach 1979-1983 studiowała Kostiumografię na Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Oslo. Studia na wydziale Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku ukończyła w 2000 roku. W naszej Galerii można podziwiać jej piękne figuratywne rzeźby, których charakterystyczną cechą jest tematyka norweskich koni.
Jolanta Wolska – ceramika

Edward Dwurnik- polski malarz i grafik, nagrodzony m.in.: Nagrodą Kulturalną „Solidarności” (1983), Nouvelle Biennale de Paris (1985), nagrodą Olimpiady Sztuki w Seulu (1988) i Nagrodą Fundacji Sztuki Współczesnej (1992)

Aleksander Korman
Janusz Bartul (Kanada)

Jolant a Szymerska
Małgorzata Zukterowska

Kiki Heinrichsmeier (Niemcy).

Nie mogło zabraknąć obrazów lokalnych artystów: pięknych pejzaży Pani Teresy Piotrowskiej i zadziwiających swoim realizmem i kunsztem wykonania obrazów Pani Danuty Kraszewskiej.

Wystawie prac towarzyszyły występy muzyków. Na altówce wspaniały koncert dał Pan Karol Jurewicz z Filharmonii Kameralnej w Sopocie, natomiast na zakończenie wydarzenia mieliśmy zaszczyt wysłuchać muzyki płynącej z fortepianu w wykonaniu Pana Janusza Bartula.

Poniżej mogą Państwo obejrzeć film z uroczystego otwarcia Galerii:

Zapraszamy